Podczas wyładowań atmosferycznych zawsze istnieje ryzyko uderzenia pioruna w budynek, szczególnie jeśli nie jest on zabezpieczony instalacją odgromową. Burza stanowi niebezpieczne zjawisko meteorologiczne, dlatego nie można lekceważyć zagrożenia.  Pioruny mają niszczycielską moc, mogą spowodować poważne szkody, przyczynić się do wybuchu pożaru. Wystarczy ułamek sekundy, aby doszło do tragedii.

Czym jest instalacja odgromowa?   

Instalację odgromową montuje się na budynku w celu zabezpieczenia go przed wyładowaniami atmosferycznymi. Chroni przed uderzeniami piorunów obiekt i podłączoną w nim instalację elektryczną. Można wobec tego zmniejszyć ryzyko wybuchu pożaru, pęknięcia konstrukcji budynku, uszkodzenia przewodów i urządzeń podłączonych do sieci energetycznych. Wbrew pozorom działanie instalacji odgromowej nie jest skomplikowane. Na dachu, w jego najwyższym punkcie, montuje się zwody, których zadaniem staje się przejmowanie prądu elektrycznego pochodzącego z wyładowań atmosferycznych. Siła uderzenia pioruna przepływa do przewodów odprowadzających, następnie zostaje skierowana do uziomów, które odpowiadają za rozproszenie energii.

Jakie są rodzaje instalacji odgromowej? Z czego się ona składa? 

Podstawowy podział instalacji odgromowej dzieli się na instalację aktywną i pasywną. W Polsce stosuje się przede wszystkim pasywną instalację odgromową. Składa się ona ze zwodów, uziomu, przewodów odprowadzających i zacisków probierczych. Instalacja odgromowa nie jest obecnie obowiązkowa, dlatego niestety nie wszyscy decydują się na jej montaż. Są jednak pewne wyjątki, dotyczą one budynków mieszkalnych o wysokości przekraczającej 15 m,  kubaturze ponad 500  metrów kwadratowych  i stojących w zabudowie rozproszonej. Jeśli do wzniesienia obiektu użyto materiałów łatwopalnych typu drewno, to również należy zamontować urządzenie piorunochronne. Budynki przemysłowe i użyteczności publicznej także są do tego zobowiązane.

 Kto wykonuje instalacje odgromowe?

Instalacja odgromowa powinna zostać wykonana przez osobę mającą odpowiednie kwalifikacje, zadanie to należy powierzyć profesjonalistom dysponującym wiedzą i doświadczeniem. Od projektanta i wykonawcy urządzenia wymaga się umiejętności oceniania elektrycznych i mechanicznych konsekwencji wyładowań atmosferycznych.  Konieczna jest znajomość EMC oraz wszystkich wymaganych norm. Sprawdzić powinno się, czy dany wykonawca ma odpowiednie przeszkolenie z zakresu wykonawstwa instalacji odgromowej.

 Z jakimi kosztami wiąże się montaż instalacji odgromowej?

Jeśli ktoś decyduje się na montaż instalacji odgromowej, to będzie go interesować kwestia dotycząca związanych z tym kosztów. Warto od razu zaznaczyć, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo na cenę składa się wiele czynników. Koszt instalacji odgromowej może być mocno zróżnicowany, w zależności od miasta, kształtu dachu i jego powierzchni. Znaczenie ma także, z czego został wykonany dach, jakich materiałów użyto do montażu systemu. Zapłacić należy zarówno projektantowi, jak i monterowi. Koszty dotyczą również przeprowadzania przeglądów instalacji odgromowej. Konieczne jest sprawdzenie poprawności działania systemu. Za wszystko trzeba oczywiście zapłacić. Jeśli ktoś ma duży dom, o skomplikowanej konstrukcji, to niestety musi liczyć się z niemałymi wydatkami. Za wykonanie uziemienia płaci się co najmniej 200 zł za jeden zwód. Przyjmuje się, że za każdy metr bieżący instalacji ponosi się koszt rzędu 30 zł.

 Dlaczego instalacja odgromowa jest ważna?

Jako że w Polsce pogoda jest bardzo zmienna, pojawia się coraz więcej burzowych dni, przez co zwiększa się ryzyko uderzenia piorunem w budynek, to każdy powinien pomyśleć o instalacji odgromowej. Będzie to skuteczne zabezpieczenie przed ewentualnymi burzami, w którym towarzyszą wyładowania atmosferyczne. Ich siła jest ogromna, można mówić o natężeniu sięgającym kilkunastu tysięcy amperów. Właściwie wykonana instalacja odgromowa odprowadza pioruny do ziemi, czyli neutralizuje je, przez co nie stanowią zagrożenia dla budynku i mieszkańców. Jest to najlepszy sposób na uchronienie się przed szeregiem negatywnych konsekwencji wywołanych przez wyładowania atmosferyczne. Koszt wykonania instalacji odgromowej będzie relatywnie niski w porównaniu z potencjalnymi stratami spowodowanymi uderzeniem pioruna w dom lub mieszkanie. Bardzo często firmy ubezpieczeniowe zaznaczają, że warunkiem uzyskania odszkodowania za wypadek powstania zniszczeń przez wyładowania atmosferyczne jest sprawna instalacja odgromowa w budynku.

Oceń artykuł:

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o instalacji odgromowa w domu
Średnia 5/5 na podstawie 16 opinii.